  • ELXM201VSN561MR30S
ELXM201VSN561MR30S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM201VSN561MR30S
HK JDW NO:
856-ELXM201VSN561MR30S
Description:
LXM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.62A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM201VSN561MR30S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.62A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.62A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.43A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm