  • ELXM3B1VSN821MA50S
ELXM3B1VSN821MA50S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM3B1VSN821MA50S
HK JDW NO:
856-ELXM3B1VSN821MA50S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
LXM 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.59A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM3B1VSN821MA50S
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.59A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.59A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7037A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm