  • ELXM421VSN121MP40S
ELXM421VSN121MP40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXM421VSN121MP40S
HK JDW NO:
856-ELXM421VSN121MP40S
Description:
LXM 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ELXM421VSN121MP40S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    810mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1583A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm