  • ELXR451LGC332MDF5M
ELXR451LGC332MDF5M
advertisement
Manufacturer No:
ELXR451LGC332MDF5M
HK JDW NO:
856-ELXR451LGC332MDF5M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
LXR 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.5A 2.500Dia 63.50mm -25°C~105°C Polar 27.9908mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ELXR451LGC332MDF5M
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXR
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    27.9908mm
  • Lead Spacing
    1.102 28.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    16.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.1A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    6.260 159.00mm