  • ELXS401VSN331MQ40S
ELXS401VSN331MQ40S
advertisement
Manufacturer No:
ELXS401VSN331MQ40S
HK JDW NO:
856-ELXS401VSN331MQ40S
Description:
LXS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 7345
Step5Bar-code shipping tag
ELXS401VSN331MQ40S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.47A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.47A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1021A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm