  • ELXV101ELL221MK35S
ELXV101ELL221MK35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV101ELL221MK35S
HK JDW NO:
856-ELXV101ELL221MK35S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 550
Step5Bar-code shipping tag
ELXV101ELL221MK35S
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.45A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    87mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    507.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.45A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXV
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    87mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm