  • ELXV250ETC221MH15D
ELXV250ETC221MH15D
advertisement
Manufacturer No:
ELXV250ETC221MH15D
HK JDW NO:
856-ELXV250ETC221MH15D
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 495A 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2566
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXV250ETC221MH15D
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LXV
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    495A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    272.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    495mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm