  • ELXV250ETD181MJC5S
ELXV250ETD181MJC5S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV250ETD181MJC5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELXV250ETD181MJC5S
Package:
Radial, Can
Description:
LXV 180μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 635mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXV250ETD181MJC5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LXV
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    635mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    412.75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    635mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm