  • ELXY160ELL472ML35S
ELXY160ELL472ML35S
advertisement
Manufacturer No:
ELXY160ELL472ML35S
HK JDW NO:
856-ELXY160ELL472ML35S
Package:
Radial, Can
Description:
LXY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.55A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17774
Step5Bar-code shipping tag
ELXY160ELL472ML35S
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    LXY
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.55A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1675A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.55A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm