  • ELXY250ETC820MFB5D
ELXY250ETC820MFB5D
advertisement
Manufacturer No:
ELXY250ETC820MFB5D
HK JDW NO:
856-ELXY250ETC820MFB5D
Description:
LXY 82μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 273mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ELXY250ETC820MFB5D
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    LXY
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    273mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    350mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    109.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    273mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm