  • ELXZ160ELL221MF15D
ELXZ160ELL221MF15D
advertisement
Manufacturer No:
ELXZ160ELL221MF15D
HK JDW NO:
856-ELXZ160ELL221MF15D
Description:
LXZ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 400mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1832
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ELXZ160ELL221MF15D
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    400mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    180mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    400mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm