  • EMVA101ADA220MHA0G
EMVA101ADA220MHA0G
advertisement
Manufacturer No:
EMVA101ADA220MHA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EMVA101ADA220MHA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Description:
Alchip™- MVA 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 90mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMVA101ADA220MHA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    97.2mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Ripple Current (AC)
    90mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Alchip™- MVA
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    90mA