  • EMVH101ADA100MHA0G
EMVH101ADA100MHA0G
advertisement
Manufacturer No:
EMVH101ADA100MHA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EMVH101ADA100MHA0G
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
Alchip™- MVH 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 70mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2528
Step5Bar-code shipping tag
EMVH101ADA100MHA0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    70mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    46.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    70mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Alchip™- MVH
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    8.3mm
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    750mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C