  • EMVH350GDA471MLH0S
EMVH350GDA471MLH0S
advertisement
Manufacturer No:
EMVH350GDA471MLH0S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EMVH350GDA471MLH0S
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
Alchip™- MVH 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMVH350GDA471MLH0S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Alchip™- MVH
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm