  • EMZK100ADA151MF61G
EMZK100ADA151MF61G
advertisement
Manufacturer No:
EMZK100ADA151MF61G
HK JDW NO:
856-EMZK100ADA151MF61G
Description:
Alchip™- MZK 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 140mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EMZK100ADA151MF61G
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    Alchip™- MZK
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    1.1Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    56mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    140mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.28 %
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm