  • ERA-3EEB3741V
ERA-3EEB3741V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-3EEB3741V
HK JDW NO:
590-ERA-3EEB3741V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERA-3EEB3741V
Description:
ERA-3E Series, Thin Film, 3.74kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERA-3EEB3741V
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    ERA-3E
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    3.74kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    62.5mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm