  • ERD-S2TJ181V
ERD-S2TJ181V
advertisement
Manufacturer No:
ERD-S2TJ181V
HK JDW NO:
590-ERD-S2TJ181V
Package:
Axial
Datasheet:
ERD-S2TJ181V
Description:
FIXED RESISTOR, 180Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERD-S2TJ181V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    -150/ -350ppm/°C
  • Resistance
    180Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Diameter
    0.45 mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ERDS2
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.067Diax0.126L 1.70mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%