  • ERWF401LGB152MC75M
ERWF401LGB152MC75M
advertisement
Manufacturer No:
ERWF401LGB152MC75M
HK JDW NO:
856-ERWF401LGB152MC75M
Description:
RWF 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.9A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar 22.4028mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ERWF401LGB152MC75M
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    RWF
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    22.4028mm
  • Lead Spacing
    0.882 22.40mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.26A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    2.953 75.00mm