  • ESMG350ELL472MP30S
ESMG350ELL472MP30S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG350ELL472MP30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG350ELL472MP30S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.38A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMG350ELL472MP30S
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.38A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.38A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5704A @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm