  • ESMG6R3ETD331MF11S
ESMG6R3ETD331MF11S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG6R3ETD331MF11S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG6R3ETD331MF11S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 270mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMG6R3ETD331MF11S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    270mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm