  • ESMH160VSN683MA50S
ESMH160VSN683MA50S
advertisement
Manufacturer No:
ESMH160VSN683MA50S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMH160VSN683MA50S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 68000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.63A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH160VSN683MA50S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMH
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    68000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    8.63A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.63A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.3204A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm