  • ESMH500VSN392MQ30T
ESMH500VSN392MQ30T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH500VSN392MQ30T
HK JDW NO:
856-ESMH500VSN392MQ30T
Description:
SMH 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.68A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH500VSN392MQ30T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    2.68A
  • Test Frequency
    120Hz
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.68A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8944A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm