  • ESMM201VSN102MQ40S
ESMM201VSN102MQ40S
advertisement
Manufacturer No:
ESMM201VSN102MQ40S
HK JDW NO:
856-ESMM201VSN102MQ40S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMM 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.28A 1.000Dia 25.40mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 5792
Step5Bar-code shipping tag
ESMM201VSN102MQ40S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMM
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    249mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.28A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.28A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.92A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm