  • ESMM401VSN271MR30S
ESMM401VSN271MR30S
advertisement
Manufacturer No:
ESMM401VSN271MR30S
HK JDW NO:
856-ESMM401VSN271MR30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SMM 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.82A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMM401VSN271MR30S
    16 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMM
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.228Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.82A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.82A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6026A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm