  • ESMQ161VSN272MA40S
ESMQ161VSN272MA40S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ161VSN272MA40S
HK JDW NO:
856-ESMQ161VSN272MA40S
Description:
SMQ 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.45A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ161VSN272MA40S
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    2700μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.9718mA
  • Ripple Current
    5.45A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.175A @ 50kHz
  • ESR
    92 mΩ
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm