  • ESMQ401VSN181MP35S
ESMQ401VSN181MP35S
advertisement
Manufacturer No:
ESMQ401VSN181MP35S
HK JDW NO:
856-ESMQ401VSN181MP35S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMQ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 5765
Step5Bar-code shipping tag
ESMQ401VSN181MP35S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.80498mA
  • Ripple Current
    1.44A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.44A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.059A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm