  • EVM-3YSX50B12
EVM-3YSX50B12
advertisement
Manufacturer No:
EVM-3YSX50B12
HK JDW NO:
590-EVM-3YSX50B12
Package:
Datasheet:
EVM-3YSX50B12
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.15W J LEAD TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVM-3YSX50B12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    42mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    EVM
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.136 x 0.122 Face x 0.061 H 3.45mmx3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Foot Print
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Silver
  • Power (Watts)
    0.15W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    150mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Depth
    3.75mm
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Working Voltage
    50V
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Height
    1.5494mm