  • EZ80L92AZ050SC00TR
EZ80L92AZ050SC00TR
advertisement
Manufacturer No:
EZ80L92AZ050SC00TR
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-EZ80L92AZ050SC00TR
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
ROMless eZ80 8-Bit Microcontroller eZ80® Acclaim!® Series EZ80L92 50MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 8699
Step5Bar-code shipping tag
EZ80L92AZ050SC00TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    eZ80® Acclaim!®
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    EZ80L92
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Memory Type
    External Program Memory
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V