  • F1238E48B1-FSR-TTL
F1238E48B1-FSR-TTL
advertisement
Manufacturer No:
F1238E48B1-FSR-TTL
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-F1238E48B1-FSR-TTL
Package:
Description:
FAN AXIAL 120X38MM TACH 48VDC
Step5Bar-code shipping tag
F1238E48B1-FSR-TTL
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.536lb 243.13g
  • Published
    2006
  • Series
    F1238-S
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Feature
    Auto Restart, Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.210A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    126.0 CFM (3.53m3/min)
  • Noise
    43.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.280 in H2O (69.7 Pa)
  • Width
    38.00mm