  • F1238H12BT-FSR
F1238H12BT-FSR
advertisement
Manufacturer No:
F1238H12BT-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-F1238H12BT-FSR
Package:
Datasheet:
F1238H12BT-FSR
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1238H12BT-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.536lb 243.13g
  • Published
    2006
  • Series
    F1238-S
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Feature
    Auto Restart, Locked Rotor Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.440A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    115.0 CFM (3.22m3/min)
  • Noise
    41.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.250 in H2O (62.3 Pa)
  • Width
    38.00mm