  • F311A476MBA
F311A476MBA
advertisement
Manufacturer No:
F311A476MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F311A476MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F311A476MBA
Purchasing and Inquiry
F311A476MBA Overview
The part's ripple current is determined to be 1035mA.For high efficiency, you should maintain the 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Leakage current 0.047mA is supported.This device operates with a capacitance of 47μF.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 10V to fully function.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 10V allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.047 1.20mm°C] when seated.
F311A476MBA Features
1035mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.047mA
with a capacitance of 47μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
F311A476MBA Applications
There are a lot of Nichicon F311A476MBA applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
F311A476MBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F31
  • Size / Dimension
    0.134Lx0.110W 3.40mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    1035mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm