  • F320G476MAA
F320G476MAA
advertisement
Manufacturer No:
F320G476MAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F320G476MAA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
F320G476MAA
Purchasing and Inquiry
F320G476MAA Overview
For high efficiency, you should maintain the 180mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).47μF is the capacitance of the device.In order for 4V to function properly, it requires the rated (DC) voltage (Urdu).A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 4V.Its maximum height seated of 0.071 1.80mm°C enables stable operation.
F320G476MAA Features
a 180mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
F320G476MAA Applications
There are a lot of Nichicon F320G476MAA applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
F320G476MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    F32
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm