  • F8025E12B-RHR
F8025E12B-RHR
advertisement
Manufacturer No:
F8025E12B-RHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-F8025E12B-RHR
Package:
Datasheet:
F8025E12B-RHR
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F8025E12B-RHR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.182lb 82.55g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2005
  • Series
    F8025-H
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.240A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    46.0 CFM (1.29m3/min)
  • Noise
    35.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.210 in H2O (52.3 Pa)
  • Width
    25.00mm