  • F950G476MPAAQ2
F950G476MPAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F950G476MPAAQ2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F950G476MPAAQ2
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
F950G476MPAAQ2 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.1Ohm as their resistance.There is a leakage current of 0.0019mA in this capacitor.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.14.
F950G476MPAAQ2 Features
a leakage current of 0.0019mA in this capacitor
its tan delta is 0.14
F950G476MPAAQ2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F950G476MPAAQ2 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • ABS
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • Industrial
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
F950G476MPAAQ2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.087Lx0.049W 2.20mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0019mA
  • Tan Delta
    0.14
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm