  • FBMH1608HL121-TV
FBMH1608HL121-TV
advertisement
Manufacturer No:
FBMH1608HL121-TV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-FBMH1608HL121-TV
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
FBMH1608HL121-TV
Description:
Ind Chip Bead Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.2A 0603 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBMH1608HL121-TV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Max)
    1.2A
  • Impedance @ Frequency
    120Ohm @ 100MHz
  • Height
    800μm
  • Width
    0.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FB
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    120Ohm
  • Max DC Current
    900mA
  • Filter Type
    Power Line
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    130mOhm