  • FCH041N60F
FCH041N60F
advertisement
Manufacturer No:
FCH041N60F
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCH041N60F
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FCH041N60F
Purchasing and Inquiry
FCH041N60F Description
FCH041N60F Features
  • 650 V @ TJ = 150°C
  • Typ. RDS(on) = 36 m
  • Ultra Low Gate Charge (Typ. Qg = 277 nC)
  • Low Effective Output Capacitance (Typ. Coss(eff.) = 748 pF)
  • 100% Avalanche Tested
  • This Device is Pb?Free and is RoHS Compliant
FCH041N60F Applications
  • Telecom / Server Power Supplies
  • Industrial Power Supplies
  • EV Charger
  • UPS / Solar
  • AC-DC Merchant Power Supply
  • AC-DC Merchant Power Supply - Servers & Workstations
  • Energy Generation & Distribution
  • External AC-DC Merchant Power Supply - Data Processing
Step5Bar-code shipping tag
FCH041N60F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    SuperFET® II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    595W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    595W
  • Turn On Delay Time
    63 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    41m Ω @ 38A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    14365pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    76A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    360nC @ 10V
  • Rise Time
    66ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    53 ns
  • Turn-Off Delay Time
    244 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    76A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    228A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    2025 mJ
  • Height
    20.82mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    4.82mm