  • FD150R12RT4HOSA1
FD150R12RT4HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FD150R12RT4HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FD150R12RT4HOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FD150R12RT4HOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FD150R12RT4HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    790W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single Chopper
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    790W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    150A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.15V
  • Turn On Time
    185 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    490 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.3nF @ 25V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ