  • FDD1-17238CBHW44-L
FDD1-17238CBHW44-L
advertisement
Manufacturer No:
FDD1-17238CBHW44-L
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FDD1-17238CBHW44-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDD1-17238CBHW44-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    1.9lbs 861.8g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Published
    2014
  • Series
    HPLC, FDD1-17238
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx151mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    40W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    3.33A
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    4000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    310.0 CFM (8.68m3/min)
  • Noise
    64.0 dB(A)
  • Static Pressure
    1.122 in H2O (279.5 Pa)