  • FFSD-13-D-12.00-01-N
FFSD-13-D-12.00-01-N
advertisement
Manufacturer No:
FFSD-13-D-12.00-01-N
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FFSD-13-D-12.00-01-N
Package:
Description:
SAMTEC FFSD-13-D-12.00-01-N Ribbon Cable, IDC Receptacle, IDC Receptacle, 26 Ways, 12 ", 304.8 mm, 1.27 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FFSD-13-D-12.00-01-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    Tiger Eye™ FFSD
  • Feature
    Polarizing Key
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDT
  • Connector Type
    Socket to Socket
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Gray, Ribbon
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Shielding
    Unshielded
  • Contact Finish
    Gold
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Cable Length
    305mm
  • Cable Termination
    IDC
  • Pitch - Connector
    0.050 1.27mm
  • Pitch - Cable
    0.025 0.64mm
  • Connector Type A
    IDC, Receptacle
  • Connector Type B
    IDC, Receptacle
  • Length
    1.00' 304.80mm