  • FGA70N33BTDTU
FGA70N33BTDTU
advertisement
Manufacturer No:
FGA70N33BTDTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGA70N33BTDTU
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA70N33BTDTU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGA70N33BTDTU
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.401g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    149W
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    330V
  • Reverse Recovery Time
    23 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    330V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 70A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    49nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    220A