  • FGY75T95SQDT
FGY75T95SQDT
advertisement
Manufacturer No:
FGY75T95SQDT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGY75T95SQDT
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
FGY75T95SQDT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGY75T95SQDT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3 Variant
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    434W
  • Reverse Recovery Time
    259ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    950V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Test Condition
    600V, 75A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.11V @ 15V, 75A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    137nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C