  • FKN1WSJR-52-3R6
FKN1WSJR-52-3R6
advertisement
Manufacturer No:
FKN1WSJR-52-3R6
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FKN1WSJR-52-3R6
Package:
Axial
Datasheet:
FKN1WSJR-52-3R6
Description:
3.6Ohm, 1W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKN1WSJR-52-3R6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    3.6Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -40°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FKN
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%