  • FKN2WSFR-73-15R
FKN2WSFR-73-15R
advertisement
Manufacturer No:
FKN2WSFR-73-15R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FKN2WSFR-73-15R
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKN2WSFR-73-15R
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FKN
  • Tolerance
    1%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    350 ppm/°C
  • Resistance
    15Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Power Dissipation-Max
    2W
  • Length
    11.5062mm