  • FKP2O101001D00JSSD
FKP2O101001D00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2O101001D00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP2O101001D00JSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
FKP2O101001D00JSSD Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 1000V.
FKP2O101001D00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
FKP2O101001D00JSSD Applications
There are a lot of WIMA FKP2O101001D00JSSD applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Mobile communications
  • Test and measuring equipment
  • Snubbering
  • TV and monitor sets
  • RF Modules
  • Electronic ballasts
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Matching networks
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
FKP2O101001D00JSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Height
    6mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm