Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.101 (2.57mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.007 0.18mm