  • FN2060A-20-06
FN2060A-20-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2060A-20-06
HK JDW NO:
694-FN2060A-20-06
Package:
Datasheet:
FN2060A-20-06
Description:
Power Line Filter 0Hz to 400Hz 20A 250VAC Quick Connect Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
FN2060A-20-06
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Published
    2009
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Applications
    Safety
  • Depth
    113.5mm
  • Current Rating
    20A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Physical Dimension
    L94.0XB56.0XH45.4 (mm)/L3.701XB2.205XH1.787 (inch)
  • Inductance
    600μH
  • Leakage Current
    74μA
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1100 V
  • Height
    45.4mm
  • Length
    57.5mm
  • Width
    56mm