  • FN2080M-16-06
FN2080M-16-06
advertisement
Manufacturer No:
FN2080M-16-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN2080M-16-06
Package:
Datasheet:
FN2080M-16-06
Description:
SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT 16 A FILTER, FAST-ON INCREASED PERF.
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN2080M-16-06
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    FN 2080
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Depth
    85.5mm
  • Current Rating
    16A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    110V 250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Configuration
    Two Stage
  • Inductance
    2.8mH
  • Max Current Rating
    16A
  • Current
    16A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • Height
    57.6mm
  • Length
    119mm