  • FN258-42-07
FN258-42-07
advertisement
Manufacturer No:
FN258-42-07
HK JDW NO:
694-FN258-42-07
Package:
Datasheet:
FN258-42-07
Description:
LINE FILTER 42A CHASSIS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
FN258-42-07
  • Physical Dimension
    L300.0XB70.0XH185.0 (mm)/L11.811XB2.756XH7.283 (inch)
  • Configuration
    Two Stage
  • Inductance
    1.5 mH
  • Leakage Current
    25.8mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    42A
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    2100 V
  • Height
    185mm
  • Length
    70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    IP20
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Inverters, Power Drive Systems
  • Capacitance
    6.6μF
  • Voltage - Rated DC
    480V
  • Depth
    70mm
  • Current Rating
    42A
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    277V