  • FN355-10-05
FN355-10-05
advertisement
Manufacturer No:
FN355-10-05
HK JDW NO:
694-FN355-10-05
Package:
Datasheet:
FN355-10-05
Description:
LINE FILTER 10A CHASSIS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
FN355-10-05
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2008
  • Series
    FN 355
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    AMP FAST-ON CONNECTIONS
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO, UR
  • Physical Dimension
    L65.0XB50.0XH40.3 (mm)/L2.559XB1.969XH1.587 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    200 μH
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Leakage Current (Max)
    0.07mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    1900 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
    250V
  • Height
    40.3mm
  • Length
    65mm
  • Width
    50mm