  • FN610-30-03
FN610-30-03
advertisement
Manufacturer No:
FN610-30-03
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN610-30-03
Package:
Datasheet:
FN610-30-03
Description:
SCHAFFNER FN 610-30/03 FILTER, SCHAFFNER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN610-30-03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    FN 610
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 0.61 MILLIHENRY
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    30A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L98.5XB84.5XH38.6 (mm)/L3.878XB3.327XH1.52 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Inductance
    610μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250.25kV
  • Max Current Rating
    30A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    0.19mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    2000 V
  • Height
    38.6mm
  • Length
    98.5mm